Content anchor

Lutosławski patronem polsko-niemieckiego festiwalu Sacrum Non Profanum


Filip Lech
Witold Lutosławski, 1968, fot. Irena Jarosińska / z kolekcji Ośrodka KARTA

Patronami festiwalu Sacrum Non Profanum byli najwybitniejsi polscy kompozytorzy: Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar i Karol Szymanowski. W roku 2016 festiwal przybliży twórczość kolejnego wielkiego twórcy światowej muzyki współczesnej – Witolda Lutosławskiego. Początek 31 lipca 2016 w Berlinie.

Wśród blisko trzystu wykonawców muzyczne arcydzieła Lutosławskiego interpretować będą m.in. orkiestry  Amadeus i Academia, Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego, zespoły kameralne Diverso String Quartet, Krzysztof Herdzin Trio, Kwadrofonik, Meccore String Quartet, The Threex, instrumentaliści – Karol Białas, Marek Kudlicki, Andrzej Mielewczyk, Edward Wolanin i Jarosław Żołnierczyk, wokalistki i wokaliści – Anna Hofmann, Hanna Hozer, Dorota Miśkiewicz, Agnieszka Piass, Katharina Thomas, Tobias Hagge, Christoph Schroeter, Mieczysław Szcześniak.

"Ważnym atutem tegorocznych spotkań stanie się zapewne patron festiwalu Witold Lutosławski – powiedział podczas piątkowej konferencji prof. Bohdan Boguszewski, dyrektor artystyczny festiwalu – To przede wszystkim jego genialna muzyka będzie rozbrzmiewała podczas wieczornych koncertów".

Obok muzyki Lutosławskiego w bogatym programie festiwalu znajdą się utwory reprezentujące różne epoki – od renesansu poprzez barok i klasyków po wiek XXI.

"Wierzę - mówił dyrektor festiwalu - że zarówno bogactwo różnorodnych stylów wykonawczych i gatunków muzycznych, takich jak między innymi forma oratoryjna, koncert, muzyka kameralna, popularne opracowania, parafrazy i wariacje na tematy znanych dzieł, jak i to, że w dwunastej edycji wezmą udział artyści wybitni, koncertujący w różnych, często odległych zakątkach świata sprawią, że festiwal będzie bardzo atrakcyjny i pasjonujący".

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń kulturalnych Pomorza Zachodniego. Symbolem festiwalu jest Trzęsacz; nieprzerwanie od 2005 roku w tamtejszej świątyni rozbrzmiewają utwory znanych, światowej sławy kompozytorów. Wrażenia potęguje zarówno widok słynnych ruin kościoła znad klifu, jak i kameralny oraz klimatyczny kościół neogotycki w Trzęsaczu.

 

 

W 2016 roku festiwal rozpocznie się 31 lipca koncertem w Berlinie w Herz Jesu Kirche, podczas którego wykonane zostaną Hommage a Witold Lutosławski, Muzyka żałobna Witolda Lutosławskiego oraz Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

"Muzyka nie zna granic, a jej język jest zrozumiały dla wszystkich. Łączy ludzi i narody, niesie spokój, pokój, zadowolenie i radość, stając się miejscem rozwoju naszej wiary: wnosi do serc ludzi chrześcijańskie przesłanie i odpowiedź na nie, naszą wiarę, której nie da się wyrazić w słowach'' – napisał z okazji zbliżającego się festiwalu Heiner Koch Arcybiskup Metropolita Berliński.

Festiwalowe imprezy i koncerty odbędą się w salach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Zamku Książąt Pomorskich oraz Operze na Zamku w Szczecinie, a także w szczecińskiej katedrze i kościołach: pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach, Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu i w berlińskim Herz Jesu Kirche. Koncertom towarzyszyć będzie wiele imprez, a wśród nich wystawa plastyczna "Pół wieku w szafie Pani Byrskiej", a także seans filmu dokumentalnego o kompozytorze pt. "Granatowy zeszyt".

Kategoria: 
Muzyka