Content anchor

First Book Award dla Joanny Piotrowskiej


Michał Dąbrowski
Joanna Piotrowska, "XXVI", z cyklu "Frowst", dzięki uprzejmości autorki
Joanna Piotrowska, "XXVI", z cyklu "Frowst", dzięki uprzejmości autorki

Projekt photobooka Joanny Piotrowskiej zwyciężył w konkursie First Book Award i zostanie wydany przez prestiżowe brytyjskie wydawnictwo MACK Books. 

Prace Joanny Piotrowskiej z cyklu "FROWST" (z ang. zaduch) ukazują rodzinne niepokoje; systemy zależności i więzy, które bywają jednocześnie potrzebne i krzywdzące. Zdjęcia są uważnie wyreżyserowane, Piotrowska poprosiła swoich modeli o ustawienie się w niemal rzeźbiarskich pozach. Odtworzone są zarówno momenty intymne, jak i zauważona wcześniej, spontaniczna czułość. Będąca pod wpływem filozofii niemieckiego psychoterapeuty Berta Hellingera, autorka nawiązuje do jego metody ustawień rodzinnych.

Czarno-białe zdjęcia Piotrowskiej są przepełnione nostalgią za utraconym szczęściem, będąc jednocześnie trafną obserwacją napięć występujących w rodzinie.

 

Urodzona w Warszawie Joanna Piotrowska (1985) ukończyła drugi stopień studiów (MA) na Royal College of Art w Londynie. Swoje prace pokazywała m.in. w Irlandii, Hiszpanii, Polsce, Rosji, czy w Wielkiej Brytanii. Zdjęcia z projektu FROWST były częścią wystawy Bloomberg New Contemporaries 2013 i wystawy Jerwood Encounters: Family Politics, współorganizowanej przez Photoworks.

Konkurs First Book Award jest organizowany przez wydawnictwo MACK Books i National Media Museum. W tym roku odbyła się jego trzecia edycja. W konkursie biorą udział jedynie prace zgłoszone przez międzynarodowe grono nominujących. Wśród książek wydanych przez brytyjską oficynę znajdują się m.in. pozycje autorstwa Joana Fontcuberty, Paula Grahama, czy duetu Broomberg/Chanarin. Na liście 12 finalistów znalazła się jeszcze jedna Polka - Magda Buczek z projektem Justina&co.uk. Książki "FROWST" można spodziewać się w czerwcu br. 

 

Oprac. Michał Dąbrowski 14.05.2014

Kategoria: 
Fotografia
Facebook Twitter Reddit Share