Content anchor

Chikara Imamura przedstawia polską muzykę w Tokio


Filip Lech
Witold Lutosławski w kajaku i krawacie, lata 60. (zbiory prywatne), fot. dzięki uprzejmości Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego

Japońscy muzycy  dyrygent wielokrotnie przyjeżdżający do Polski oraz pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (dzisiaj ekspertka w Instytucie Polskim w Tokio) – prezentują koncert poświęcony polskiej muzyce.

Koncert ''Fascynująca muzyka polska'' odbędzie się 18 grudnia 2016 roku w sali Risuru Hall (adres: 3-3-20 Nishikicho, Tachikawa-shi, Tokio). W programie znalazły się utwory Feliksa Nowowiejskiego (uwertura ''Swaty polskie''), Witolda Lutosławskiego (wybór kolęd oraz Wariacje na temat Paganiniego na fortepian i orkiestrę) oraz ''Stabat mater'' Karola Szymanowskiego

Orkiestrę Tama poprowadzi Chikara Imamura, dyrygent, który od 1983 roku, kiedy zwyciężył w Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, regularnie wraca do Polski. W sezonie 2002-03 był gościnnym dyrygentem Teatru Wielkiego (jednym z żelaznych punktów jego repertuaru jest ''Madame Butterfly'', ówczesny przebój warszawskiej opery), w 2009 roku kierował premierą opery ''Samson et Dalila'' w Operze Wrocławskiej. Regularnie występuje poza granicami kraju, m.in. z niemiecką orkiestrą Berliner Philharmoniker czy austriacką Wiener Philharmoniker. Obecnie jest pedagogiem Akademii Muzycznej Kunitachi, dyrektorem artystycznym chóru Filharmonii Tama oraz od 2013 roku prezesem Japońskiego Towarzystwa Witolda Lutosławskiego.

Miho Kurihara jest absolwentką tokijskiej Akademii Muzycznej Kunitachi i Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego Bydgoszczy, w której odbyła również dwuletnie staże naukowe w klasie pani prof. Tatiany Shebanovej. Poszerzała swoją wiedzę z zakresu muzyki polskiej pod kierunkiem prof. Zofii Helman w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest laureatką międzynarodowych festiwali i konkursów muzycznych. Otrzymała wiele nagród, między innymi nagrodę specjalną na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Nagano (2002), III nagrodę na Międzynarodowym Forum Muzycznym w Wiedniu (2007) oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ''Musica Classica'' w Moskwie (2012). Obecnie pracuje jako ekspert kultury polskiej w Instytucie Polskim w Tokio.

Wykonawcy:

  • Chikara Imamura (dyrektor muzyczny i dyrygent)
  • Orkiestra Filharmonii Tama
  • Chór Filharmonii Tama i Dziecięcy Chór Higashiyamato
  • Miho Kurihara (fortepian)
  • Megumi Tsuyatama (sopran)
  • Maki Ishii (alt)
  • Ota Naoki (baryton)

Organizatorzy: Stowarzyszenie w Filharmonii Tama, Instytut Polski w Tokio. 

Źródło: materiały prasowe

Kategoria: 
Muzyka
Facebook Twitter Reddit Share