Content anchor

Arditti Quartet prawykona nowy kwartet Hanny Kulenty


Filip Lech
Hanna Kulenty, fot. Jan Rolke

Arditti String Quartet jest jednym z najbardziej cenionych kwartetów wykonujących muzykę nową. Tym razem dokonają premiery nowego utworu Hanny Kulenty w londyńskim Wigmore Hall. 

Hanna Kulenty urodziła się w 1961 roku, studiowała kompozycję w klasie Włodzimierza Kotońskiego w warszawskiej Akademii Muzycznej. Naukę kontynuowała w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Hadze, tym razem u Louisa Andriessena, który ukształtował całe pokolenia kompozytorów studiujących w Holandii. W ostatnich latach wielką popularność zdobyły jej kwartety smyczkowe – String Quartet No. 4 (A Cradle Song) (2007) i String Quartet No. 5 (2011) były wielokrotnie wykonywane przez słynny Kronos Quartet.

Jej najnowsze dzieło, String Quartet No. 6 (2016), zostanie prawykonane przez Arditti String Quartet, zespół założony w 1974 roku przez Irvine'a Ardittiego. Przez ponad cztery dekady działalności zespół Ardittiego stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych kwartetów smyczkowych na świecie; słynie z błyskotliwych interpretacji i technicznej doskonałości. W ich szerokim repertuale można znaleźć cały przekrój muzyki XX wieku: od Schönberga i Lutosławskiego po Stockhausena i Xenakisa. 

 
W programie koncertu znalazły się także kompozycje Witolda Lutosławskiego (Kwartet smyczkowy), Philippe'a Manoury'ego (String Quartet No.4 'Fragmenti', brytyjska premiera utworu) oraz Franco Donatoniego (''La Souris sans Sourire'').
 
Wigmore Hall powstała pod koniec XIX wieku i do dzisiaj jest jedną z najsłynniejszych sal dedykowanych muzyce kameralnej w Londynie i na świecie. Prawykonanie nowego kwartetu Hanny Kulenty odbędzie się 26 listopada 2016 roku. Utwór został zamówiony przez De Doelen Rotterdam oraz Wigmore Hall przy wsparciu André Hoffmanna, prezesa Fondation Hoffmann. 
 
 
Źródło: Polish Cultural Institute

 

Kategoria: 
Muzyka