Content anchor

"566 kadrów" po angielsku


Jakub Nikodem

Od 2010 roku Dennis Wojda codziennie publikował na blogu kolejny kadr komiksu o swojej rodzinie. Zajęło mu to 566 dni. W listopadzie jego powieść graficzna ukaże się w Wielkiej Brytanii nakładem wydawnictwa Borderline Press.

Pradziadek był koniuszym cara Mikołaja II, prababcia położna słynęła z przewidywania przyszłości, dziadek przeżył wywózkę na roboty do Niemiec i Powstanie Warszawskie, a ojciec jako dziecko stracił słuch podczas wybuchu niewypału, żeby po latach zostać muzykiem jazzowym imprezującym na domówce z Jimmym Hendrixem.

Dennis Wojda postanowił stworzyć powieść graficzną o sobie i swojej rodzinie w 366 dni. Od marca 2010 roku codziennie publikował na blogu kolejny kadr komiksu. Autorowi nie udało się jednak utrzymać regularności. Po 566 dniach historia złożyła się w całość. W kwietniu 2013 ukazała się papierowa wersja komiksu pt. "566 kadrów" nakładem wydawnictwa W.A.B.

To miał być eksperyment, strumień świadomości w zwolnionym tempie – pisze na swoim blogu Wojda. - Inspirację komiksu stanowią anegdoty o mojej rodzinie, tak jak je zapamiętałem z opowiadań. Niektóre z opisanych przygód zdarzyły się naprawdę, inne są wymyślone. Jednak wszystkie postaci naprawdę żyły albo żyją.

Na tytułowych 566 obrazkach rzeczywistość i magia idą ręka w rękę, świetnie pokazana jest też wielka historia, która determinuje losy rodziców, dziadków i pradziadków autora. Ale to, co podoba się na równi z estetycznymi, raz dopieszczonymi, innym razem mocno umownymi, utrzymanymi w monochromatycznych, chłodnych barwach ilustracjami, to bohaterowie. Galeria ciekawych postaci z krwi i kości, o których czytać się chciałoby dwa razy tyle – pisze w recenzji Dominika Węcławek ("Przekrój")

Dennis Wojda, "566 kadrów", WAB

Kilka miesięcy po polskiej premierze "566 kadrów" ukaże się w Wielkiej Brytanii nakładem Borderline Press. To nowe wydawnictwo skupiające się na niezależnych, innowacyjnych projektach artystycznych, wiążących komiks z prozą. Jego założyciel Phill Hall entuzjastycznie wypowiada się o  książce Dennisa Wojdy:

"566 kadrów" będzie jedną z naszych pierwszych publikacji. Ta wspaniała opowieść, już uznana przez polskich krytyków, to prawdziwe koło zamachowe dla Borderline Press. Myślę, że to będzie jedna z najlepszych powieści graficznych w XXI stuleciu!

Dennis Wojda (ur. 1973 r.) - rysownik, scenarzysta, projektant graficznyc. Wychował się w Szwecji, od czasu studiów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych mieszka w Polsce. Współautor komisków: "Mikropolis. Przewodnik turystyczny" i "Mikropolis. Moherowe sny" (rys. Krzysztof Gawronkiewicz) oraz "Nadzwyczajni. Pantofel panny Hofmokl" (rys. Krzysztof Ostrowski). Zdobywca pierwszej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w roku 2012 za komiks "Ghost Kids: the ribbon" (wraz z Sebastianem Skrobolem).

Źródła: Borderline Press, Przekrój, blog autora, oprac. JN, 13.08.2013

Kategoria: 
Komiks
Facebook Twitter Reddit Share