Content anchor

11 polskich budynków nominowanych do Mies van der Rohe Award 2017


Anna Cymer
Centrum Dialogu "Przełomy" - Muzeum Narodowe w Szczecinie, fot. KWK Promes
Centrum Dialogu "Przełomy" - Muzeum Narodowe w Szczecinie, fot. KWK Promes

Do kwietnia 2015 roku konkurs o Mies van der Rohe Award znali tylko pasjonaci architektury. Wszystko zmieniło się, gdy po raz pierwszy w dziejach tę najcenniejszą architektoniczną nagrodę naszego kontynentu zdobył polski budynek – Filharmonia Szczecińska. Właśnie poznaliśmy nominacje do kolejnej edycji tego prestiżowego konkursu.

22 grudnia Fundació Mies van der Rohe, mająca swoją siedzibę w Barcelonie organizacja, przyznająca do dwa lata najważniejszą europejską nagrodę architektoniczną ogłosiła listę obiektów, które mają szansę na ten prestiżowy laur w 2017 roku. Spośród tysięcy zgłoszonych obiektów jury wybrało właśnie 356 budynków z 260 miast europejskich krajów. To wstępna selekcja, w kolejnym etapie jurorzy opracują tzw. krótką listę, na którą trafi 40 obiektów, z tych zaś wiosną wybiorą finałową piątkę. W kwietniu 2017 roku siedmioosobowe jury odwiedzi każdy z tych pięciu budynków i ogłosi laureata Mies van der Rohe Award 2017.

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu, fot.Małgorzata Replińska
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu, fot.Małgorzata Replińska

Nie zdarzyło się jeszcze, aby w dwóch kolejnych edycjach główną nagrodę zdobyły obiekty z tego samego kraju. Skoro więc w 2015 roku Mies van der Rohe Award przyznano Filharmonii Szczecińskiej można by sądzić, że w przyszłorocznym konkursie Polska ma małe szanse na zwycięstwo. Na szczęście nie zniechęciło to architektów, by zgłosić swoje realizacje do konkursu. Jury nominacje przyznało dziesięciu z nich. Znalazło się w tym gronie obsypane nagrodami szczecińskie Centrum Dialogu Przełomy (proj. Robert Konieczny i KWK Promes), a także inne znaczących (także skalą) budynki, związane z kulturą: efektowne i ekspresyjne Centrum Kulturalno – Kongresowe na Jordankach w Toruniu (proj. Menis Arquitectos), monumentalne Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu (proj. Kuryłowicz&Associates, wnętrza:  Towarzystwo Projektowe) i idealnie wpisane w kontekst Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach (proj. JEMS Architekci). Dostrzeżono też obiekty o nieco mniejszej skali – warszawskie Muzeum Katyńskie, zaprojektowane na Cytadeli przez biuro BBGK Architekci, charakterystyczne żorskie Muzeum Ognia pracowni  OVO Grąbczewscy, czy wkomponowane w kamieniołom Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, dzieło pracowni WXCA. Wśród nominowanych znalazł się dom jednorodzinny – betonowa Arka Koniecznego, którą w Brennej dla swojej rodziny zaprojektował Robert Konieczny, a także obiekt, związany raczej z kulturą fizyczną, czyli Centrum Sportowo-Rekreacyjne nad jeziorem Ukiel w Olsztynie, powstałe w biurze Dżus GK Architekci. Pewnym zaskoczeniem może być fakt nominowania do Mies van der Rohe Award także Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie (proj. Prochem S.A. wraz z TELLER ARCHITEKCI, MANUFAKTURA NR 1 i ŁAPIŃSKI ARCHITEKCI) - rzadko dostrzegane są w takich konkursach obiekty przemysłowe i infrastrukturalne, trzeba jednak przyznać, że krakowski zakład z pewnością znacząco się wyróżnia. Nominację zdobył także jeden budynek znajdujący się poza granicami Polski: to zaprojektowany przez pracownię 2pm Piotra Musiałowskiego na potrzeby wystawy EXPO w Mediolanie polski pawilon. Jego cechą wyróżniającą były elewacje, kojarzące się z drewnianymi skrzynkami na owoce oraz naprawdę rosnący wewnątrz pawilonu sad pełen jabłoni.

Aż osiem nominowanych w tym roku do nagrody budynków stoi w Londynie, sześć w Barcelonie. Najwięcej nominacji – aż 28 – zdobyły Francja i Hiszpania, najmniej – po jednej – Malta oraz Bośnia i Hercegowina. O nagrodę warto walczyć, bo poza 60 tysiącami euro nagrody pieniężnej Mies van der Rohe Award – to wielki prestiż i sława dla miasta, w którym stoi doceniony gmach. Zwycięzcę najbliższej edycji konkursu poznamy w maju 2017 roku – wtedy to w zaprojektowanym przez wielkiego modernistę, Ludwiga Mies van der Rohe pawilonie w Barcelonie odbędzie się gala wręczenia najważniejszej architektonicznej nagrody Europy.

Autor: Anna Cymer, grudzień 2016

Kategoria: 
Architektura
Facebook Twitter Reddit Share